Tisková zpráva České mikrobiomové společnosti a výzkumného programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV 21 Akademie věd ČR.
Mikroorganismy (bakterie, houby, viry, archaea atd.) lze nalézt všude na rostlinách, zvířatech, ve vodě, v půdě, potravě a také lidech. Tam všude žijí společně v komunitách zvaných mikrobiomy. Mikrobiom má zásadní vliv na lidské zdraví; vědci proto zkoumají soužití
těchto společenství s námi a s naším prostředím.
Že střevní bakterie ovlivňují správné zažívání, chuť k jídlu a vyprazdňování nikoho nepřekvapí. Ale víte, že mikrobiom může ovlivňovat vaše myšlení, chování, duševní zdraví a dokonce vaše sny? Je zřejmé, že mikrobiom reguluje naši obranyschopnost, ale slyšeli jste, že může pomáhat při léčbě nádorů? Kožní mikrobiom je známý jako ochranná kožní bariéra, ale možná nevíte, že ovlivňuje tvorbu vitaminu D v kůži při pobytu na slunci a také texturu a vzhled vašich vlasů? Působí na funkci jater, je schopen neutralizovat toxiny, ovlivňuje citlivost k insulinu a ukládání tuků. Hraje roli v tom, jakou máte svalovou sílu i odolnost kostí a má v lidském těle ještě mnoho dalších funkcí.
24. 6. 2020 se na půdě Akademie věd České republiky uskutečnila tisková konference při příležitosti Světového dne mikrobiomu. Zazněly na ní velmi zajímavé skutečnosti o důležitosti mikrobiomu pro každou oblast našeho zdraví z úst renomovaných odborníků napříč všemi lékařskými obory.
Zaznělo například, že právě proto, že si málo uvědomujeme existenci mikroorganismů s pozitivním dopadem na naše zdraví, používáme často velmi zbytečně antibiotika, pesticidy a čisticí prostředky, kterými je ničíme, a tak poškozujeme sami sebe a rovnováhu
mikrobiálního společenstva v nás.
Téma letošního Světového dne mikrobiomu roku 2020 je „Diverzita- rozmanitost“.
Rozmanitý svět mikrobiomu si zaslouží pozornost díky svému zásadnímu dopadu na zdraví lidí, zvířat a životní prostředí.