Téma měsíce: Jak kvasinky určily vývoj lidstva
Vážené a milé kolegyně a kolegové,
Těsně před redakční uzávěrkou se rozezněly redakční tamtamy skvělou zprávou – prezident Petr Pavel vyznamenal prof. Helenu Tlaskalovou Hogenovou medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti vědy. První předsedkyni ČMS jistě není třeba zvlášť představovat, všichni známe a oceňujeme její průkopnické úsilí v oblasti studia mikrobiomu u nás. Kromě vědecké erudice si prof. Tlaskalová zasluhuje náš obdiv pro svou neuvěřitelnou pracovitost, vytrvalost, vědeckou poctivost a lidskou laskavost. Heleno, gratulujeme!
A co dalšího přináší podzimní číslo Mikrobio(m)novin? Podzim je období sklizně a naši předci stáli před problémem, jak všemožné plodiny uskladnit na zimu, což v dobách před masivním rozšířením
konzervárenství a mrazáků byl docela oříšek. Jednou z nejstarších technik konzervace potravin je fermentování. V hlavním článku nazvaném příznačně Jak kvasinky určily vývoj lidstva zabrousíme
do prehistorie a dozvíme se, kdy a jak se vyráběly první kvašené nápoje a že to možná byla právě láska k pivu, které ze sběračů a lovců udělala usedlé zemědělce.
Navážeme rozhovorem s Mgr. Štěpánem Hodačem, majitelem firmy I love Hummus, který už sedm let zásobuje náš trh pravým českým kimchi značky Beavia a má lví podíl na tom, že se tato korejská dobrota dostala i na naše stoly a z nich do našich střev.
Nebude chybět ani Metodické okénko kolegyně Petry Vídeňské, Aktualita a rubrika Mikrobi v kuchyni, kde se Jakub podělí o zdary a nezdary při snaze vyrobit doma v kuchyni sýr chudých.
Celá redakční rada přeje klid a mír v duši, pohodu ve střevech a radost ze života kolem.