Téma měsíce: Jak se mění léčba Crohnovy choroby, a co na to mikrobiom?
Vážení a milí kolegové a příznivci České mikrobiomové společnosti,
sluší se začít důležitou novinou. Chceme držet krok, tak jsme i my expandovali do světa sociálních sítí. Najít nás můžete na Twitteru, Instagramu i Facebooku. Pravidelně zde od začátku května umísťujeme edukativní příspěvky pro širokou veřejnost, odkazy na naše výstupy v jiných médiích a samozřejmě i tipy na všemožné akce s mikrobiomovou tématikou. Pokud tedy nechcete o nic důležitého přijít, nastavte si odběr na našich „sociálních sítích“ (twitter, instagram, facebook).
A co červnové číslo? To se na rozdíl od předchozích vydá trochu více do klinické medicíny, konkrétně do dětské gastroenterologie a léčby Crohnovy choroby. Ač již víme, že v patogenezi nemoci hrají roli změny střevní mikrobioty, stále nevíme, jak toto závažné onemocnění vyléčit. Nicméně existuje mnoho strategií, jak Crohnovu chorobu léčit. U mírného a středně těžkého průběhu jsou součástí komplexní léčby dietní opatření, která významně mění i střevní mikrobiotu. A právě na jednu novou a účinnou dietu změny mikrobiomu se v rozhovoru zeptáme MUDr. Terezy Lerchové, Ph.D., dětské gastroenteroložky z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol, toho času na výzkumné stáži na Univerzitě v Göteborgu.
Na hlavní část pak navážou nejžhavější novinky ze světa mikrobiomového výzkumu. Dozvíme se o práci australských kolegů, kteří se zabývali vztahem výživy kojící matky a rizikem respiračních infekcí u kojených myších mláďat, v kuchyni se pak podíváme na indickou specialitu jménem dhokla. A samozřejmě nemůže chybět oblíbená metodologická sekce Petry Vídeňské, tentokrát o přípravě sekvenačních knihoven pro gen 16S rRNA.
Na závěr nemůže chybět pozvánka na největší akci v českém mikrobiomovém rybníčku. Oslavy Světového dne mikrobiomu proběhnou v neděli 25.6. v Muzeu historických nočníků a toalet
v Modřanech (akce pro laické zájemce a rodiny s dětmi) a v úterý 27.6. od 14:00 ve FN Motol (odborný seminář na téma mikrobiom v onkologii). Stay tuned na našich sockách.
Sociálním sítím zdar a těm mikrobiálním zvlášť!
Jakub Hurych